Keväällä tapahtuu!

Yhdistyksen vuosikokous on ma 20.4. klo 17-20 keskuskirjasto Oodissa, ryhmätila 4 (2. krs). Virallinen kokouskutsu seuraa vielä myöhemmin, mutta tässä jo tieto kalentereihin. Aloitetaan ilta alustuksella kiinnostavaan aiheeseen

Ennen kevätkokousta tavataan filosofisen kirjallisuuden parissa. Lukupiiri kokoontuu keskiviikkona 1.4. klo 18.30, ravintola Toverissa (Castréninkatu 3, Helsinki). Luettavana on Immanuel Kantin teksti Mitä on suunnistautuminen ajattelussa? (saks. Was heißt: Sich im denken orientieren?), joka löytyy kokoelmateoksesta Mitä on valistus? Vastapaino, 2007. 

Päivitämme vuoden aikana nettisivujamme kuntoon. Jos tahdot esittelyn omasta filosofisesta praktiikastasi yhteystietoineen yhdistyksen nettisivuille, lähetä hallituksen sähköpostiin lyhyt esittelyteksti, josta käy ilmi tarjoamasi filosofiset palvelut, yhteystietosi ja mahdollinen linkki kotisivuille. Liitä mukaan kuvasi esittelytekstin yhteyteen. 

Tampereen Kriittinen korkeakoulu tarjoaa Ajattelun taidot -verkkotyöpajaa keskiviikkoisin 26.2-15.4. klo 18-19.30. Työpajassa harjoitella kriittisen ajattelun taitoja ja tavoitellaan niiden kautta parempaa itsetuntemusta. Työpajan menetelmät ja harjoitukset pohjaavat Oscar Brenifierin lähestymistapaan. Työpajaa ohjaa filosofian praktikko, FM Merja Tikka. Hinta 59 euroa. Lisätietoa: https://www.facebook.com/events/315941409349874/

Tänä vuonna on mahdollista tutustua filosofisen praktiikan uusimpiin kuulumisiin aivan lähinaapurissa pidettävissä konferensseissa:

Pohjoismainen filosofisen praktiikan konferenssi järjestetään Kööpenhaminassa toukokuun lopussa 29.-31.5. teemalla “THE PAST, PRESENT AND FUTURE OF PHILOSOPHICAL PRACTICE IN THE NORDIC COUNTRIES”.

Järjestyksessään 16. kansainvälinen filosofisen praktiikan konferenssi järjestetään puolestaan tänä vuonna Pietarissa 28.-31.7. Konferenssin teemana on ”Philosophical practice for self-knowledge by means of intellectual creativity”. Lisätietoa löydät konfan nettisivuilta https://www.icpp2020.ru/en. Huomaa, että abstraktit ja työpajaehdotukset olisi tullut jättää viimeistään 29.2. 

Tervehtien,

Anu Virtanen

varapuheenjohtaja

Filosofisen praktiikan verkosto ry

five.hallitus@gmail.com

Jätä kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.